Kuracja komórkami macierzystymi

Nowość w dziedzinie medycyny regeneracyjnej

Unikalna moc komórek macierzystych wykorzystana w ortopedii!

Komórki macierzyste są najbardziej pierwotnymi komórkami, tworzącymi struktury żywego organizmu. Posiadają ogromny potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności przekształcania się w wyspecjalizowane komórki odbudowując przez to uszkodzoną strukturą. Te unikatowe cechy pozwalają na wykorzystanie komórek macierzystych we współczesnej medycynie. Spośród wyodrębnionych rodzajów komórek macierzystych, na szczególną uwagę zasługują mezenchymalne komórki macierzyste (MSC), które najczęściej używane są w medycynie regeneracyjnej i terapiach komórkowych. Komórki te ulegają typowemu różnicowaniu w komórki pochodzenia mezodermalnego: osteocyty (komórki kości), chondrocyty (komórki chrząstki) oraz miocyty (komórki mięśniowe). Komórki możemy wyizolować z tkanki tłuszczowej. Podanie komórek macierzystych prowadzi do regeneracji uszkodzonych stawów, ścięgien, mięśni i więzadeł, co prowadzi do przywrócenia ich prawidłowej funkcji oraz zmniejsza dolegliwości bólowe związane z nieprawidłowościami ich funkcjonowania.

Zabieg podania komórek macierzystych wykonuje się znieczuleniu miejscowym. Składają się na niego zasadniczo trzy etapy. W pierwszym pobierana jest tkanka tłuszczowa z powłok tułowia. W drugim pobrany materiał umieszczany jest specjalistycznym separatorze, który służy do oddzielania komórek macierzystych od pozostałych składników tłuszczu. W naszym Szpitalu zabiegi wykonujemy przy pomocy najnowocześniejszych separatorów komórkowych Lipocell. Proces separacji jest w pełni zamknięty, sterylny i bezpieczny. W ostatnim etapie zabiegu po przetworzeniu preparat komórek macierzystych wstrzykiwany jest w kontuzjowane, uszkodzone lub bolesne miejsce. Rehabilitację pacjent rozpoczyna już następnego dnia po zabiegu operacyjnym. Program rehabilitacji dobierany jest odpowiednio do rodzaju schorzenia.

Co możemy leczyć wykorzystując komórki macierzyste?

– Urazy mięśni i więzadeł
– Schorzenia stawów kolanowych
– Schorzenia stawów biodrowych
– Urazy stawu barkowego i łokciowego
– Brak zrostu po złamaniach (tak zwane stawy rzekome).

Jakie są efekty leczenia komórkami macierzystymi?

– Regeneracja uszkodzonych mięśni i stawów
– Odtworzenie powierzchni stawowych
– Zmniejszenie bólu
– Zwiększenie zakresu ruchu zwyrodniałych stawów
– Wzrost komfortu życia
– Zmiana postawy, zwiększenie codziennej aktywności

NOWOCZESNA METODA LECZENIA STAWÓW

Terapia komórkami macierzystymi pozyskanymi metodą Lipocell to mało inwazyjna metoda w szybki i znaczący sposób wpływająca na regenerację chorych lub uszkodzonych tkanek.

Zabieg w znieczuleniu miejscowym, pobyt w szpitalu do 12 godzin.

  • Podanie komórek macierzystych w leczeniu stawu kolanowego/biodrowego/skokowego/barkowego/łokciowego.  6100zł
  • Podanie komórek macierzystych w leczeniu stawu rzekomego z wykorzystaniem komórek macierzystych. 7100zł

 

Czym są komórki macierzyste, opis metod pozyskiwania, zalety i wskazania do wykorzystania komórek macierzystych znajdziecie Państwo w czasopiśmie Praktyczna Ortopedia i Traumatologia, NR 10 (Maj 2018).

 

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na często zadawane przez Pacjentów pytania.

1. Dlaczego to tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem komórek macierzystych do terapii biologicznych w ortopedii?

Istnieje kilka powodów. Po pierwsze, tkanka tłuszczowa jest niezwykle bogata w mezenchymalne komórki macierzyste (MSC). Według najnowszych badań naukowych tkanka tłuszczowa zawiera średnio ponad 15 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych (w mililitrze tkanki) niż drugie najpopularniejsze źródło tych komórek jakim jest szpik kostny (Baer et al 2012 Stem Cells International). Po drugie, pozyskanie tkanki tłuszczowej bogatej w komórki macierzyste do wykorzystania w procedurach ortobiologicznych jest stosunkowo łatwe – poprzez ułatwiony dostęp do strefy podskórnej – zdecydowanie łatwiejszy niż dostęp do szpiku kostnego w talerzu biodrowym. Po trzecie, procedura poboru tkanki tłuszczowej niesie ze sobą zdecydowanie mniej uszkodzeń w miejscu pobrania a więc wiąże się z niewielkim bólem pooperacyjnym oraz szybszym powrotem do pełnej sprawności w przeciwieństwie do tego czego doświadcza pacjent np. po procedurze poboru szpiku kostnego z talerza biodrowego.

2. Jaka jest zawartość komórek macierzystych w tkance tłuszczowej? Czy ilość ta ma znaczenie?

Ilość komórek MSC w tkance tłuszczowej jest sprawą ściśle osobniczą. Nie mniej jednak, dane naukowe wskazują, że w tkance tłuszczowej (nieprocesowanej) może być do 10 tys. komórek MSC w mililitrze aspiratu. Jest to naprawdę duża ilość biorąc pod uwagę jak wielki potencjał regeneracyjny maja takie komórki (1). Co więcej, tkanka tłuszczowa po procesowaniu za pomocą Lipocell posiada ponad dwukrotnie zwiększoną koncentrację komórek macierzystych w porównaniu do nieprocesowanej tkanki (2). Liczby te mają kluczowe znaczenie bo stawiają one tkankę tłuszczowa na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o zawartość komórek macierzystych. Przekłada się to bezpośrednio na pomyślny efekt terapeutyczny i lepszą perspektywę powrotu do zdrowia pacjenta jaki przeszedł terapię z udziałem tkanki tłuszczowej procesowanej Lipocell.

3. Dlaczego procesowanie tkanki tłuszczowej bez użycia wirowania jest tak ważne?

Każda komórka macierzysta aby prawidłowo funkcjonować musi być związana ze swoją tzw. niszą, która jest wysoce specyficznym miejscem ulokowania takiej komórki w tkance zapewniając jej kontakt z otaczającym środowiskiem tkanki. Komórka macierzysta wyrwana ze swojej niszy traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania poprzez brak kontaktu ze specyficznym środowiskiem tkanki. Z tego powodu utrata kontaktu z niszą powoduje jednocześnie utratę przez taką komórkę potencjału regeneracyjnego. Po podaniu do stawu, komórka taka nie może już efektywnie służyć jako stymulant procesów regeneracyjnych. Procesowanie tkanki tłuszczowej za pomaca metod angażujących wirowanie niszczy architekturę tkanki, zrywając tym samym tak ważne połączenie komórek macierzystych z ich niszą. Nie mniej jednak, procesowanie tkanki tłuszczowej za pomocą systemu Lipocell zachowuje w pełni architekturę tkanki, a więc tym samym zachowuje połączenie komórek macierzystych z niszą. W związku z tym komórki macierzyste zawarte w preparacie po procesowaniu Lipocell posiadają bardzo wysoki i sprawdzony potencjał regeneracyjny (3).

4. Jaka jest funkcja MSC zawartych w lipoaspiracie po podaniu do stawu pacjenta cierpiącego na chorobę zwyrodnieniowa stawów?

Wbrew powszechnie szerzonej opinii, komórki macierzyste podawane do stawu nie migrują do miejsc uszkodzeń np. tkanki chrzęstnej i nie uczestniczą bezpośrednio w procesie ich odbudowy. Najnowsze badania pokazują, że komórki macierzyste podane do stawu, a więc również takie, które znajdują się w lipo-aspiracie procesowanym Lipocell pełnią funkcje regulatorowe i modulacyjne. Znaczy to, że komórki te regulują i kierują procesami odbudowy za pomocą czynników takich jak cytokiny i czynniki wzrostu, które wydzielają do przestrzeni między stawowej.

5. Dlaczego tkankę tłuszczową po aspiracji należy procesować w Lipocell, a nie można jej podać od razu do stawu?

Tkankę tłuszczową należy procesować z dwóch powodów. Po pierwsze, tak jak wspominaliśmy w odpowiedzi na pytanie drugie, procesowanie lipoaspiratu za pomocą Lipocell ponad dwukrotnie zwiększa koncentrację komórek macierzystych w preparacie2. Po drugie, procesowanie w Lipocell bardzo efektywnie usuwa z lipoaspiratu wszelkie elementy, które mogłyby wywołać efekt zapalny po podaniu do stawu. Takimi elementami są wszelkie pozostałości krwi, naczyń krwionośnych oraz olejów (2). Co ważne, oczyszczanie za pomocą Lipocell jest czysto mechaniczne i nie wpływa w żaden sposób negatywnie na witalność tkanki.

6. Ile tkanki należy pobrać podczas zabiegu lipoaspiracji? Ile preparatu powstaje po procesowaniu za pomocą Lipocell?

Ilość pobranego lipo-aspiratu jest ściśle zależna od miejsca docelowej iniekcji oraz od ilości stawów do jakich podany będzie preparat. Standardowo pobiera się do 60 ml tkanki tłuszczowej, jednak zestaw Lipocell pozwala na pobranie a następnie procesowanie dowolnej, nawet zwielokrotnionej ilości tkanki tłuszczowej. Po procesowaniu w zależności od charakterystyki pacjenta i techniki aspiracji powinno się uzyskać od 6 do 12 ml oczyszczonego i skoncentrowanego preparatu, gotowego do podania.

7. Czy liposukcja jest bolesna?

Podczas zabiegu minimalnej liposukcji zaleca się znieczulenie miejscowe, a podskórna infiltracja, przed rozpoczęciem procedury liposukcji, roztworem Klein’a zawierającego lidokainę dodatkowo ogranicza odczucia bólowe.

8. Jaki efekt ma podawanie oczyszczonej tkanki tłuszczowej bogatej w
mezenchymalne komórki macierzyste do stawu?

Podanie tkanki tłuszczowej bogatej w MSC niesie za sobą silny efekt terapeutyczny związany z funkcją regulatorową komórek macierzystych. Po padaniu preparatu, procesy zapalne zostają przyhamowane a procesy regeneracyjne zasymulowane. Efekt kliniczny to zmniejszenie odczuwalnego bólu oraz poprawa funkcjonalności chorego stawu. Efekt terapeutyczny został potwierdzony na wielu płaszczyznach już w kilku badaniach klinicznych (4, 5, 6).

9. Jak długo utrzymuje się efekt terapii?

Według danych z badań klinicznych efekt podania procesowanej tkanki tłuszczowej bogatej w komórki macierzyste może się utrzymywać nawet do 18 miesięcy (4, 5, 6).

10. Jak długo trwa procedura Lipocell? Jak długo pacjent musi pozostać w szpitalu po zabiegu?

Procedura Lipocell, uwzględniająca minimalną liposukcję trwa łącznie około 30 minut. Gdy nie występują komplikacje pacjent może wyjść do domu jeszcze tego samego dnia.

11. Czy można podać oczyszczoną tkankę tłuszczową również do małych stawów?

Tak, oczyszczoną tkankę tłuszczową można podać do każdego stawu, zestaw Lipocell zawiera strzykawki o różnych pojemnościach, które ułatwiają iniekcję nawet w najmniejsze przestrzenie stawowe.

Przypisy:
1. Bone Marrow-Derived and Adipose-Derived Mesenchymal Stem Cell Therapy in Primary Knee
Osteoarthritis: A Narrative Review. Jayaram P, Ikpeama U, Rothenberg JB, Malanga GA.
2. A Novel Method to Optimize Autologous Adipose Tissue Recovery with Extracellular Matrix
Preservation Ilaria Roato , Federico Mussano , Simone Reano , Filippo Boriani , Andrea Margara ,
Riccardo Ferracini , Ezio Adriani ,Omar Sabry ,* , Mauro Fiorini and Paolo Fattori
3. Review of the adipose derived stem cell secretome Author links open overlay panel Sahil
K.Kapur, Adam J. Katz
4. Concentrated adipose tissue infusion for the treatment of knee osteoarthritis: clinical and
histological observations Ilaria Roato & Dimas Carolina Belisario & Mara Compagno1 & Aurora Lena &
Alessandro Bistolfi & Luca Maccari & Federico Mussano & Tullio Genov5 & Laura Godio & Giuseppe
Perale & Matteo Formica & Irene Cambieri & Carlotta Castagnoli & Tiziana Robba & Lamberto Felli &
Riccardo Ferracini
5. Preliminary results of autologous adipose-derived stem cells in early knee osteoarthritis:
identification of a subpopulation with greater response Alfredo Schiavone Panni & Michele Vasso &
Adriano Braile & Giuseppe Toro & Annalisa De Cicco & Davide Viggiano & Federica Lepore
6. Percutaneous Fat Transfer to Treat Knee Osteoarthritis Symptoms: Preliminary Results Ezio
Adriani Mariagrazia Moio Berardino Di Paola Walter Salustri Andrea Al fi eri Paola Parisi Marco
Ruggiero Zack Borab Bruno Carlesimo